O nas

Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach składa się z dwóch segmentów: dydaktyczno-informatycznego i symulacyjnego. Na parterze znajdują się sale m. in. hol, aule wykładowe, sale komputerowe, sale ćwiczeniowe. Na piętrze znajduje się sześć sal symulacyjnych wysokiej wierności  tj.: sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego (cztery stanowiska), sala pediatryczna i sala porodowa. Dostępny jest również obszar dostosowany do symulacji zdarzeń przedszpitalnych wraz z symulatorem ambulansu.

Hol główny jest miejscem o dużej przestrzeni, gdzie przy organizacji różnych eventów można przygotować stanowisko z cateringiem lub wygospodarować przestrzeń do przeprowadzenia sesji posterowej. W trakcie różnego rodzaju wydarzeń istnieje możliwość wyświetlania informacji na dwóch dużych telewizorach. W ciągu roku akademickiego wyświetlane są na nich plany zajęć odbywających się w Centrum. Na parterze można znaleźć również automaty
z  kawą, herbatą czy przekąskami.

Sale 106, 107 i 117 są salami wyposażonymi w stanowiska komputerowe przeznaczone dla 24 uczestników, 1 komputer dla wykładowcy, rzutnik oraz tablicę sucho ścieralną. Sala 117 posiada również duży telewizor.

Sale 108 i 111 są salami typu konferencyjnego, mającymi na wyposażeniu rzutnik/telewizor i komputer dla wykładowcy. Sala 112 jest małą salą ćwiczeniową udostępnianą studentom, aby samodzielnie mogli przygotować się do zajęć.

112

Aule 113  i 114  mogą pomieścić odpowiednio 108 i 121 uczestników. Wyposażone są one w 3 rzutniki, komputer stacjonarny z portem HDMI dla wykładowcy. W razie potrzeby centrum może zapewnić zestaw mikrofonów bezprzewodowych.

Na pierwszym piętrze znajduje Centrum znajduje się dziesięć zaawansowanych, pełnopostaciowych symulatorów pacjenta (siedem symulatorów osoby dorosłej, symulator dziecka, symulator niemowlęcia i symulator porodowy z symulatorem noworodka). Sale symulacyjne wiernie odzwierciedlają rzeczywiste pomieszczenia, a znajdujące się na salach wyposażenie w zdecydowanej większości jest prawdziwym sprzętem medycznym (m.in. aparat do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, laryngoskopy). Poza sprzętem medycznym sale symulacyjne wyposażone są w system audiowizualny pozwalający na rejestrację przebiegu sesji symulacyjnej w formie filmu, z którego można skorzystać w trakcie debriefingu. W celu omówienia sesji symulacyjnej osoba prowadząca zajęcia może przejść z uczestnikami do jednego z trzech mniejszych pomieszczeń tzw. “sal do debriefingu”. Są to mniejsze pomieszczenia wyposażone w rzutnik, komputer oraz sprzęt audio, w których w wygodny sposób można przeprowadzić podsumowanie przebiegu sesji symulacyjnej.

Oprócz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia zaawansowanych sesji symulacyjnych Centrum udostępnia cztery sale ćwiczeniowe, przeznaczone głównie do tzw. symulacji niskiej wierności. Są to przede wszystkim ćwiczenia umiejętności manualnych, w których wykorzystuje się są mniej zaawansowane fantomy, modele szkoleniowe czy trenażery np.: manekiny do nauki prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, modele kończyn do nauki wkłuć, poduszki do nauki szycia chirurgicznego, modele do odbarczenia odmy opłucnowej itp.

Do dyspozycji studentów utworzona została mała sala ćwiczeniowa, w której można skorzystać z komputera lub w spokoju przygotować się do zajęć, jest to wcześniej wspomniana sala 112. Istnieje również możliwość skorzystania z dowolnego trenażera w celu przećwiczenia danych umiejętności. Warunkiem skorzystania z takiego sprzętu jest wcześniejszy kontakt z Kierownikiem Centrum i Działem Symulacji w celu ustalenia niezbędnych  szczegółów.

Organizacja i wsparcie podczas zajęć dla studentów to nie jedyne aktywności Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od początku istnienia dla studentów wybranych kierunków, w każdym roku, organizowane są zawody symulacyjne SUM WARS. Studenci mierzą się z różnymi scenariuszami klinicznymi, a zwycięska drużyna bierze udział w zawodach ogólnopolskich. Pracownicy Centrum uczestniczą w wydarzeniach mających na celu szeroko rozumianą promocję Uczelni, wydarzeniach o charakterze popularnonaukowym (Śląski Festiwal Nauki, Szkoła Letnia itp.). Na życzenie prowadzących organizowane są szkolenia z prowadzenia zajęć metodą symulacji, a od kilku lat w okresie wakacyjnym organizowane są kursy pierwszej pomocy dla pracowników SUM. W trakcie pandemii pracownicy Centrum prowadzili kursy z zakresu wykonywania szczepień przeciwko Covid-19. Centrum jest miejscem, w którym realizuje się lub zostało zrealizowanych kilka dużych projektów w tym: POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), POWER (Program Edukacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), Jak rozmawiać żeby dobrze leczyć. Sale dydaktyczne Centrum są również miejscem zebrań i spotkań Władz Uczelni z gośćmi z całego Świata.